top of page

Jak zmniejszyć straty ciepła i koszty ogrzewania?

Zaktualizowano: 1 sty

Czy wiesz, że duża część kosztów ogrzewania Twojego domu może być spowodowana nieefektywnym wykorzystaniem ciepła? Dlatego dzisiaj podpowiem Ci, jak skutecznie zminimalizować straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie.


widok z kamery termowizyjnej w tle budynek jednorodzinny
Straty ciepła w budynku

Gdzie tracimy najwięcej ciepła?


Wspólnie przyjrzyjmy się głównym obszarom w budynkach jednorodzinnych, gdzie straty ciepła są najbardziej zauważalne:


 • Wentylacja: około 25-40% strat ciepła.

 • Ściany zewnętrzne: około 25-35% strat ciepła,

 • Dach: około 20-30% strat ciepła,

 • Okna i drzwi: około 10-25% strat ciepła.

 • Podłoga na gruncie: około 10-15% strat ciepła,


Powyższe wartości są szacunkowe, uzależnione od konstrukcji budynku oraz użytych materiałów budowlanych, mimo to dają wyraźny obraz potencjalnych strat.


Kilka wskazówek na temat jak zmniejszyć straty ciepła i koszty ogrzewania:

Zamieszczone poniżej streszczenia pozwolą Ci samodzielnie zidentyfikować obszary, które w Twoim przypadku będą wymagały poprawy.


 • Izolacja termiczna przegród budowlanych: najskuteczniejszym działaniem jest inwestycja w odpowiednią izolację ścian, dachu (lub też stropu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją) i podłogi. Dobrej jakości izolacja termiczna pozwoli znacząco ograniczyć ubytek ilości ciepła z budynku, a tym samym zredukować zapotrzebowanie na energię i wydatki na ogrzewanie. Straty ciepła przez przegrody zewnętrzne (np. dach, ściany, podłogę) wyrażony jest współczynnikiem przenikania ciepła U [W/m²K]. Im współczynnik większy tym więcej ciepła przenika przez przegrody, czyli tym zimniej będziemy mieli w pomieszczeniu. Na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dn. 5 lipca 2013r wartości współczynników przenikania ciepła dla poszczególnych typów przegród budowlanych muszą kolejno spełniać warunki:

U dachu < 0,15 W/m²K

U ścian < 0,2 W/m²K

U podłogi < 0,30 W/m²K


 • Wymiana stolarki okiennej: okna i drzwi balkonowe z trzema szybami, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe z izolacją termiczną, to kolejne, istotne działanie wpływające na zatrzymanie ciepła w domu. Należy podkreślić, że aspekt strat ciepła przez stolarkę okienną jest niezwykle istotny, a wręcz krytyczny przy dużym przeszkleniu budynku.

U okna, drzwi balkonowe < 0,9 W/m²K

U drzwi zewnętrzne < 1,3 W/m²K


 • Szczelność stolarki okiennej i drzwiowej: ubytki ciepła przez szczeliny w drzwiach i oknach wydają się dla większości małoznaczące. Tymczasem niekontrolowana i ciągła wentylacja obniża komfort cieplny w danym pomieszczeniu wychładzając nie tylko pomieszczenie, ale i mury. Przypadki takie najczęściej mają miejsce w budynkach starszych, w których nie przeprowadzono termoizolacji. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad badaniem kamerą termowizyjną - oczywiście w sezonie grzewczym.

 • Właściwa wentylacja pomieszczeń - usunięcie nadmiaru wilgoci i grzyba. Czarne plamy, które zauważamy na ścianach, sufitach, oknach to oznaka obecności pleśni i grzyba w pomieszczeniu. Powstaje on w wyniku niedogrzania oraz przede wszystkim zbyt wysokiej wilgotności w konkretnym pomieszczeniu. Pomińmy kwestie estetyczne, bo o wiele ważniejsze są aspekty zdrowotne. Pleśń i grzyb bardzo poważnie wpływają na zdrowie, wywołując alergie i różnorakie, przewlekłe choroby dróg oddechowych.

 • Zmniejszenie strat na wentylację. Wentylacja naturalna w pomieszczeniach działa na zasadzie zasysania zimnego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, a po jego ogrzaniu wyrzucania go na zewnątrz przez kanały kominowe. Oznacza to, że ciepło z pomieszczenia wydalane jest na zewnątrz w wyniku wentylacji.

  • rekuperacja systemowa całego domu, budynku. Taki system wymaga montażu wymiennika ciepła w osobnym pomieszczeniu (najczęściej w kotłowni) i podpięciu do niego przewodów wentylacyjnych. Wstępne podgrzanie powietrza nawiewanego we wszystkich pomieszczeniach znacząco redukuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania. Sprawne rozwiązanie w połączeniu z pompą ciepłą i panelami fotowoltaicznymi.

  • montaż wentylatora ściennego z odzyskiem ciepła. Jak nazwa wskazuje system działa w danym pomieszczeniu, wymaga zasilania energią elektryczną. Zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu, poprawia wentylację, zwiększa w nim komfort termiczny, skutecznie sprawdza się przy eliminacji wilgoci i grzyba z pomieszczenia.

 • Wymiana starego kotła na nowy. Zwróć uwagę, że wyeksploatowany kocioł ogrzewa nieefektywnie. W przypadku instalacji ogrzewania uwzględniane są cztery główne sprawności składowe:

  • sprawność wytwarzania, zależna od: typu kotła, rodzaju paliwa jakim zasilany jest kocioł, mocy kotła.

  • sprawność transportu, zależna od: typu pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł (pomieszczenie ogrzewane lub nieogrzewane) oraz od zastosowania izolacji termicznej na rurach instalacji (rurki z izolacją czy bez izolacji).

  • sprawność regulacji i wykorzystania ciepła, zależna od: typu grzejników, obecności zaworów termostatycznych na grzejnikach, sposobu sterowania temperaturą na kotle.

  • sprawność akumulacji, zależna od: występowania zbiornika buforowego w systemie centralnego ogrzewania, typu zbiornika buforowego.


Zainwestuj w efektywne rozwiązania!


Poprawa efektywności energetycznej Twojego domu to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Dzięki wiedzy o tym jak zmniejszyć straty ciepła i koszty ogrzewania, nie tylko zaoszczędzisz na rachunkach, ale także zyskasz wyjątkowy komfort i przyjemność z przebywania w ciepłym i przytulnym domu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page